środa, 19 lutego 2014

Kwietnik pod Gerlachem

Po bokach znakowanej na zielono ścieżki prowadzącej Doliną Wielicką na Polski Grzebień na wysokości około 1810-1830 m n. p. m. rozpościera się wyjątkowo urokliwa górska łąka. Mieści się ona w środkowych partiach Doliny, już ponad Wielickim Stawem i Wielicką Siklawą. Porastają ją gęsto wysokorosłe zioła takie jak: modrzyk górski, miłosna górska, ciemierzyca zielona, starzec gajowy, omieg górski, jaskier platanolistny, tojad mocny, rdest wężownik i inne. Nie znalazłam informacji, kiedy zaczyna się, a kiedy kończy kwitnienie tych ziół, ale jak to w górach - wszystko zależy od warunków. Na pewno na największą bujność Ogrodu możemy liczyć w środku lata (wiosną może tam po prostu jeszcze leżeć śnieg), moje zdjęcia pochodzą z drugiej połowy lipca.
Rówień, na której mieści się Wielicki Ogród jest miejscem, gdzie niegdyś znajdowało się morenowe jezioro. Na skutek zasypania piargami i zamulenia staw znikł, jednak pozostawił po sobie bogate w próchnicę osady denne - to dzięki nim właśnie tak bujnie wyrasta tam górska roślinność. Łąka jest również dobrze nawodniona przez potok Wielicka Woda. Skromną pozostałość po dawnym jeziorze stanowi maleńki Kwietnicowy Staw dobrze widoczny ze szlaku.Ów wysokogórski ogród jest przedmiotem żywego zainteresowania botaników, ale stanowi także niezmiernie urokliwy obrazek, cichy, rozkwiecony zakątek u stóp najwyższej tatrzańskiej góry.


JAK TAM DOTRZEĆ? 

Ogród Wielicki mieści się w Słowackiej części Tatr, kwestią zasadniczą jest więc przetransportowanie się na drugą stronę granicy autobusem lub samochodem. 

Wzdłuż Tatr ciągnie się szosa zwana Drogą Wolności a wzdłuż niej co pewien czas pojawiają się kolejne osady należące do miasta Wysokie Tatry. Szlaki prowadzące do Śląskiego Domu nad Wielickim Stawem wychodzą:

- ze Starego Smokowca - szlak żółty
- z Tatrzańskich Zrębów - szlak niebieski (w dalszej części łączy się z żółtym) - korzystałam z tej opcji - darmowy parking na uboczu pod dużym obiektem uzdrowiskowym
- z Tatrzańskiej Polanki - szlak zielony

Nad Staw Wielicki można dotrzeć także magistralą (czerwony biegnący wzdłuż całych Tatr szlak) rozpoczynając wędrówkę w innym miejscu. Można również wybrać się na Polski Grzebień z Doliny Białej Wody, a Dolinę Wielicką odwiedzić schodząc z niego.


Wielicki Staw, widoczna Wielicka Siklawa
spadająca z progu ponad którym znajduje się
Wielicki Ogród

Od Schroniska Wielickiego (Śląski Dom) szlak odbija w prawo, obchodzi bokiem Staw, kieruje się pod górę na próg wyższych partii Doliny. Tam już jest Kwietnik. 

Blisko stąd na Polski Grzebień, który można przy okazji odwiedzić (warto - widoki rewelacyjne, a trudności niewielkie).

po prawej stronie zdjęcia widoczny dach Śląskiego Domu

Zwiedzanie Ogrodu Wielickiego może być połączone z dłuższą wyprawą, jednak wydaje się być także celem atrakcyjnym samym w sobie, godnym polecenia osobom preferującym krótsze wycieczki lub jako opcja "lżejszego dnia".


No i nietrudno tam o spotkanie takiego zwierza :)

W tworzeniu posta posiłkowałam się przewodnikiem "Tatry Słowackie" J. Nyki oraz wikipedią.

2 komentarze:

  1. No to chyba będę musiała się tam wybrać. Akurat może coś upoluję obiektywem do mojej florystyczno-tatrzańskiej zakładki na blogu :D Piękne zdjęcie tak poza tym :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tam byłem kiedyś we wrześniu, ale po tych bujnych kwiatach nie było już śladów. Może kiedyś wybiorę się tam wcześniej, to je zobaczę.

    OdpowiedzUsuń