wtorek, 9 lutego 2016

Zbiór ciekawostek tatrzańskich - odpowiedzi na pytania konkursowe


Zestaw 1

1. (pyt. za 3 punkty)

O miejscu tym W. Eliasz-Radzikowski powiedział, że Tatry przedstawiają się stamtąd najwspanialej. Co to za miejsce?

Pytanie to okazało się chyba najtrudniejszym z całego konkursu, ponieważ odpowiedziały na nie poprawnie, zdaje się że dwie, może trzy osoby.

Dokładny cytat z W. Eliasza Radzikowskiego brzmi "Objechałem całe Tatry naokoło i przekonałem się, że znikąd się one wspanialej nie przedstawiają", jednak pozwoliłam go sobie sparafrazować, gdyś wklepanie w google nieprzekształconego cytatu daje natychmiastową odpowiedź ;).

Te słowa padły po wizycie ich autora na Polanie Głodówka.

Zwycięzca konkursu zamiast przygotowywać się do obrony inżynierskiej, w ostatnich dniach studiował "Przewodnik ilustrowany" w poszukiwaniu odpowiedzi. :D

2. (pyt. za 2 punkty)

Co to za szczyt?

Jest to Cubryna, szczyt doskonale widoczny znad Morkiego Oka (tutaj akurat oglądany z Koprowego Wierchu).

3. (pyt. za 2 punkty)

Podaj punkty graniczne (początek i koniec) szlaku w Tatrach, który ma 72 km długości.

Szlakiem tym jest oczywiście Magistrala Tatrzańska, jednak pytanie nie brzmiało: "jak nazywa się ten szlak?", zatem za odpowiedź "Magistrala Tatrzańska" nie przyznawałam punktów.

Należało podać początek i koniec owego szlaku, czyli:
- Rozdroże pod Tokarnią (Dolina Jałowiecka - tę odpowiedź też uznawałam)
- Wielki Biały Staw

4. (pyt. za 2 punkty)

Co jest napisane na szlakowskazie w miejscu zamazania?
(odpowiedź może być po polsku)Pytanie było podchwytliwe, nawet dla osób, które w tym miejscu były i je znają, bowiem starują stąd dwa szlaki (i obydwa widać na zdjęciu): na Błyszcz i na Bystrą. Kluczem do rozwiązania zagadki był czas podany na szlakowskazie.

Kilka osób dało się podpuścić i podało Bystrą, niektórzy nie podali żadnej odpowiedzi, większość jednak odpowiedziała dobrze.

5. (pyt. za 2 punkty)

Podaj dwa kryteria przynależności szczytów do Wielkiej Korony Tatr.


Z tym pytaniem nie było problemów, wpadek i pomyłek. Prawidłowa odpowiedź, to oczywiście: wysokość ponad 8 tys. stóp i wybitność (szczyt jest uznawany za wybitny, gdy ma 100 m wybitności, więc w zasadzie wystarczyło napisać słowo "wybitność" bez dalszych tłumaczeń).

6. (pyt. za 3 punty)

Podaj pełną nazwę widocznej na zdjęciu przełęczy.


To zdjęcie spędziło sen z powiek niejednemu uczestnikowi konkursu. Przyznaję: zagadka typu gwóźdź.
Największą zmyłą jest tutaj wyraźnie widoczna ścieżka, sugerująca obecność szlaku. W rzeczywistości jest to jednak ścieżka taternicka.
Kilku osobom pomogło dostrzeżenie na fotografii Żabiej Lalki (jest jest, ale nie rzuca się w oczy... :). W każdym razie - kilkoro uczestników udzieliło prawidłowej odpowiedzi: Wyżnia Białczańska Przełęcz (swoją drogą obiekt moich westchnień ;)

7. (pyt. za 1 punkt)

Dawniej istniał szlak na Giewont wiodący nań od północnej strony. Kto był jego twórcą?PLUS 1 PUNKT EKSTRA JEŚLI PODASZ PRAWIDŁOWĄ NAZWĘ ŻLEBU, KTÓRYM WIÓDŁ TEN SZLAK.

Pytanie - podpucha. Autorem szlaku był dr Kirkor, co jest informacją, która się każdemu bardziej pieprzniętemu tatrzańskiemu fanatykowi gdzieś kiedyś obiła o uszy.

Obiła się też pewnie o uszy taka, że szlak wiódł Żlebem Kirkora. A to już bzdura.
Owszem, żleb taki w masywie Giewontu istnieje, jednak droga nim wiodąca jest wyceniana na taternickie V. Dla porównania - Orla Perć to 0+. Jakimże cudem droga taka, pięciokrotnie trudniejsza od Orlej Perci, wymagająca umiejętności wspinaczkowych i asekuracji, mogłaby być turystycznym szlakiem...?
Ano, nigdy nie była.
W rzeczywistości szlak poprowadzony przez Kirkora wiódł dużo łagodniejszym terenem, mniej stromym i łatwiejszym, a żleb, przez który między innymi szlak ten przeprowadzał, to żleb Warzecha.

Żleb możecie sobie zobaczyć i cokolwiek o nim przeczytać w Wikipedii. A w tym linku macie do poczytania odrobinę więcej o tej nazewniczej ciekawostce. Nota bene, chyba dość opłakanej w skutkach.

8.  (pyt. za 2 punkty)

Jaki szczyt wyłania się na zdjęciu?


Jest to Płaczliwa Skała widoczna z podejścia na Szeroką Przełęcz Bielską. Pytanie mega trudne dla tych, którzy nie szli przez Tatry Bielskie (albo szli ale spierniczali przed ulewą :P).
Odpowiedzi "Szeroka Przełęcz Bielska" nie zaliczałam, bo pytanie dotyczyło szczytu.

9. (pyt. za 1 punkt)

Podaj nazwę tatrzańskiego szczytu, który ma aż cztery wierzchołki i należy do Wielkiej Korony Tatr.

Chodzi o Staroleśny Szczyt. Według niektórych źródeł jest on w ogóle jedynym cztero-wierzchołkowym szczytem Tatr, no ale mnie tu coś nie pasuje, bo cztero-wierzchołkowe są też przecież chociażby Niżnie Rysy. Dlatego do pytania dodałam kryterium przynależności do korony.

Kilka osób podało Niżnie Rysy właśnie - liczba wierzchołków się zgadza, ale w WKT one nie są.

10. (pyt. za 2 punkty)

Wysokość, na jakiej zimą była najwyżej autorka niniejszego bloga, to.......? :)

Najwyżej zimą byłam na Baranich Rogach, o czym pisałam w poście podsumowującym 2015 rok. W poszukiwaniu odpowiedzi można też było przejrzeć podstronę z relacjami.

Pytanie jednak dotyczyło nie nazwy szczytu, a jego wysokości, toteż za odpowiedź "Baranie Rogi" przyznawałam 1 punkt, a dopiero za odpowiedź "2526 m n.p.m." przyznawałam 2 punkty.


Zestaw 2

1. (pyt. za 2 punkty)

Wyjaśnij genezę nazwy Morskie Oko.Chodzi o dawne wierzenia, jakoby ten staw tatrzański miał podziemne połączenie z morzem (w jego głębinach widziano nawet pod lustrem wody wraki statków). Jednak odpowiedź, że tłumaczono tak ową nazwę z języka węgierskiego, w którym nazywano tak wszystkie tatrzańskie stawy - też jest właściwie prawidłowa i też ją uznałam.

2. (pyt. za 2 punkty)

Skąd zrobione jest to zdjęcie?Niestety, nie ze szlaku na Kozi Wierch, nie ze szlaku na Zawrat, ale z samiuteńkiej Gładkiej Przełęczy. Niewiele osób udzieliło prawidłowej odpowiedzi.

3. (pyt. za 1 punkt)

Ile szczytów Wielkiej Korony Tatr jest wyższych od Rysów?
Pytanie na udobruchanie uczestników ;). Dla odmiany łatwe, pod warunkiem, że się wie i pamięta, że Rysy liczą sobie 2503 m n.p.m. a nie 2499. Ta druga liczba jest wysokością niższego wierzchołka, który się nie liczy, a wymieniany jest często tylko dlatego, że jest najwyższym punktem Polski.

Szczytów WKT wyższych od Rysów jest 8.4. (pyt. za 1 punkt)

Największe schronisko tatrzańskie po stronie polskiej to...?
To oczywiście ten wielki grzdyl w Chochołowskiej. Wszyscy wiedzieli :).5. (pyt. za 3 punkty)

Co to za szczyt?


Wiele osób celowało w Tatry Zachodnie, ale niesłusznie. Ten szczyt to Osterwa położona zaraz nad Popradzkim Stawem. Podpowiedzią mógł być tamtejszy charakterystyczny zygzak Magistrali.

6. (pyt. za 2 punkty)

Niegdyś uważano go za najwyższy szczyt w Tatrach. Legenda głosi, że jego wierzchołek zmalał na skutek obrywu. O jakim szczycie mowa?

Bajki takie chodzą o Sławkowskim Szczycie ;). Parę osób wymieniło Łomnicę - owszem, też była uważana swego czasu za najwyższą, ale to już w czasach tuż przed dokładnymi pomiarami. Legenda jednak zdecydowanie dotyczy Sławkowskiego.

7. (pyt. za 2 punkty)

Dolina tatrzańska, w której znajduje się 27 stawów (plus okresowe stawki).
Chodziło o Dolinę Staroleśną (w Gąsienicowej jest ich znacznie mniej - 16).

8. (pyt. za 3 punkty)

Podaj kolor tego szlaku.
(pssssttt... czyli że jak nie wiesz, gdzie to, to możesz strzelić jeden z pięciu kolorów :P)Jest to fragment szlaku na Jagnięcy Szczyt - czyli kolor żółty. Sporo odpowiedzi było poprawnych.

9. (pyt. za 3 punkty)

Niegdyś, przez krótki okres, istniał oznakowany szlak na Mięguszowiecki Szczyt Czarny. Kto był jego twórcą?

Ano był taki jeden, co brał wiaderko farby i bez porozumienia z kimkolwiek szedł i malował fajne szlaki ;). Mieczysław Karłowicz się nazywał, szlak na Czarnego Mięgusza poprowadził wprost z Kazalnicy (czyli omijając Przełęcz pod Chłopkiem) i był też autorem szlaku na Niżnie Rysy.


Zestaw 3

1. (pyt. za 1 punkt)

Szczyt polskich Tatr Zachodnich o największej wybitności to...?

Kominiarski Wierch


2. (pyt. za 3 punkty)

Co to za polana?

Duży strumień i szeroka ścieżka, zdjęcie zrobione z dużej wysokości i granitowe skały w kadrze sugerujące na umiejscowienie polany w Tatrach Wysokich... To Polana pod Wysoką, położona w Dolinie Białej Wody, przechodzi przez nią szlak na Polski Grzebień.

3. (pyt. za 2 punkty)

Czyje imię i dlaczego nosi droga biegnąca między innymi poprzez Jaszczurówkę, Toporową Cyrhlę, Brzeziny?

Jest to droga Oswalda Balzera, ciągnąca się od Zakopanego aż po Morskie Oko. A nosi jego imię, gdyż był on prawnikiem który wygrał dla Polski spór o Morskie Oko. Pytanie prawie bezproblemowe.4. (pyt. za 3 punkty)

Podaj nazwę widocznego na zdjęciu stawu. Zdjęcie zrobiłam jakoś pomiędzy Rakoniem a Wołowcem. Stawek ten leży po słowackiej stronie granicy, a zwie się Tatliakowym Stawem. Inna nazwa to Czarna Młaka. Widoczny przy nim budynek, to Rohacki Bufet, do którego prowadzi droga, zdaje się że asfaltowa, a na pewno utwardzona.

Pytanie trudne dla tych, którzy nigdy tego miejsca nie widzieli na oczy. Ale i tacy niektórzy sobie jakoś poradzili...

5. (pyt. za 2 punkty)

Podaj tytuł i autora pierwszego wydanego drukiem przewodnika w dużej mierze poświęconego Tatrom (ale nie tylko im).


Eugeniusz Janota "Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin". Przewodnik został wydany w 1860 roku.

Błędne odpowiedzi zawierały czasem tytuł starszego przewodnika po Tatrach, ale nigdy nie wydanego drukiem.

6. (pyt. za 3 punkty)

Nieopodal najstarszego schroniska tatrzańskiego, stało niegdyś inne schronisko, o bardzo wdzięcznej nazwie. Dziś już nieistniejące, przed swoją rozbiórką doczekało się prawie stuletniej historii. Podaj nazwę tego schroniska.

Oczywiście mogłam sformułować to tak: obok Rainerowej Chaty stało niegdyś schronisko, dziś już nie istniejące - jak się nazywało?
Ale... to by było za łatwe to wygooglowania ;).

Dlatego nazwę Rainerowej Chaty podmieniłam określeniem "najstarsze tatrzańskie schronisko" (bo jest nim - a nie stare Schronisko nad Morskim Okiem, które czasem przewijało się w odpowiedziach).

Prawidłowa odpowiedź: nieopodal Rainerowej Chaty stało kiedyś przez prawie sto lat Schronisko pod Kozicą (albo po słowacku: Kamzik).


7. (pyt. za 2 punkty)

Podaj nazwę widocznej na zdjęciu przełęczy.


W Tatrach Zachodnich wszystkie przełęcze do siebie podobne. Ale mimo to wiele osób rozpoznało Siwą Przełęcz.

8. (pyt. za 2 punkty)

Najwyższy szczyt Tatr, leżący poza ich główną granią to...?

Gerlach.
W grani głównej leży Zadni Gerlach, ale już główny wierzchołek masywu leży w grani bocznej.

W odpowiedziach czasem przewijała się Bystra, czego jakoś nie umiem sobie wytłumaczyć :).


9. (pyt. za 4 punkty)

Co to za dolina?
Szczerze? Myślałam, że to będzie pytanie-killer dlatego dałam zań największą punktację. A jednak więcej kłopotów sprawiła Polana pod Wysoką, Tatliakowy Stawek i Wyżnia Przełęcz Białczańska. Z tym poszło nawet nieźle. Jest to Sucha Dolina Jaworowa widziana z Ramienia Lodowego Szczytu. Za podanie odpowiedzi: "Dolina Jaworowa" przyznałam połowę punktów, ponieważ jest ona jej odnogą. Na pewno nie jest to jednak Dolina Śnieżna (też niedaleko, ale to nie to).

10. (pyt. za 2 punkty)

Siódmy pod względem wysokości wierzchołek tatrzański to...?

Tu już nie liczyła się wybitność, jak w WKT. Wyłącznie wysokość. Siódmy z kolei jest Lawinowy Szczyt.
Odpowiedzi były bardzo różne :).

3 komentarze:

 1. Dla mnie zdecydowanie najtrudniejsza była polana pod wysoką.. po przejrzeniu wszystkich polan w Tatrach miałem trzy kandydatki, jednak nigdzie w necie nie mogłem znaleźć podobnego ujęcia..
  co do Głodówki to "Illustrowany przewodnik..." ostatecznie pomógł :D znalazłem w nim cytat

  "Z Bukowiny a zwłaszcza dalej wysuniętego wzgórza
  Głodówką zwanego, co panuje tej tu okolicy,
  jest najsłynniejszy widok na Tatry;"
  potem już Wikipedia pomogła :)

  odnośnie zestawu 3 pytania 8 myślę że ludzie mogli uznać że "poza główną granią" znaczy "poza tatrami wysokimi", stąd Bystra.

  Będę czekał na następny konkurs :D Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć,
  chcę przesłać Tobie wątpliwość odnośnie jednej odpowiedzi. Możesz podesłać mi maila?
  Ewentualnie mogę wrzucić tutaj.

  pozdrawiam,
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mail jest podany w podstronie "kontakt i współpraca". Chyba wiem, o które pytanie chodzi, prowadzę już śledztwo ;).

   Usuń