Pierwsza notatka o wyprawie w Tatry innej niż użytkowa, pochodzi z XVI wieku. Z czasem Śnieżne Góry, jak je wówczas nazywano, zaczęły przyciągać do siebie kolejnych zaciekawionych turystów. Wreszcie stały się też obiektem zainteresowania szeroko rozumianego twórcy. Położone zaś u ich podnóża Zakopane na kilka dekad stało się prawdziwą Mekką polskich środowisk artystycznych i inteligenckich.
Wygląda na to, że trójnóg na Lodowym nie jest odwieczny ;) |
Dalej karuzela czasu stopniowo się rozkręca - do okresu rozkwitu twórczego fenomenu Zakopanego, po to, by nieco później dość gwałtownie się zatrzymać. Druga wojna światowa rozegnała po świecie zakopiańską bohemę, lub też obeszła się z nią jeszcze okrutniej...
O tak, tego pana jest w tej książce bardzo dużo... |
Warto zauważyć, że album koncentruje się głównie na malarstwie, rzeźbie, budownictwie i fotografii, dość konsekwentnie ignorując wyrosłą pod Tatrami literaturę czy teatr. Nie, żeby było to od razu minusem. Ot - dobrze wiedzieć, planując zakup książki.
Poczytać zdecydowanie jest o czym, największą wartość publikacji stanowi jednak zbiór ilustracji przedstawiających dzieła wykonane w różnych okresach, jak i różnych technikach. Może mieć znaczenie też fakt, że cały album jest dwujęzyczny. Stronom zapisanym po polsku towarzyszą strony w języku angielskim. Album jest piękny, solidny, tyle tylko, że dość ogromny i ciężki, z czego wynika wątpliwa wygoda jego czytania. No ale - to koszt możliwości delektowania się reprodukcjami w godnych rozmiarach.
Wszystko to składa się na interesującą, zarówno pod względem wizualnym, jak i treściowym całość. Nie uznałabym może "Sztuk pięknych pod Tatrami" za lekturę obowiązkową każdego tatrzańskiego fiksata, wielu jednak z pewnością doceniłoby taki prezent ;).
Wspinaczka to zawsze jest wypas owiec
OdpowiedzUsuńwyzwanie.
"Warto zauważyć, że album koncentruje się głównie na malarstwie, rzeźbie, budownictwie i fotografii, dość konsekwentnie ignorując wyrosłą pod Tatrami literaturę czy teatr. Nie, żeby było to od razu minusem. Ot - dobrze wiedzieć, planując zakup książki."
OdpowiedzUsuńWszakże w tytule stoi "Sztuki piękne..." Konsekwencja zatem zachowana.
a to literatura nie bywa nigdy piękną...? ;)
UsuńSztuki piękne za słownikiem PWN: «architektura, rzeźba, malarstwo, grafika i rzemiosło artystyczne»
OdpowiedzUsuńech, no dobra :)
UsuńCzy ta "Chata" rzeczywiście była pierwszym salonem kulturalnym Zakopanego ?
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że były inne, wcześniejsze np. "Adasiówka"? Czy ktoś coś o tym wie bardziej szczegółowo ?